طرح انتقال پساب از تصفیه خانه تبریز (مخزن ۴۵۰۰۰ مترمکعبی)

با توجه به محدودیت منابع آب در ایران و ضرورت بهره گیری بهینه از این منابع اهمیت استفاده از پساب تصفیه شده در مواردی که امکان استفاده از آب با کیفیت پایین تر وجود دارد مشخص می گردد. از سوی دیگر واضح است که فاضلاب تصفیه نشده می تواند مشکلات عدیده زیست محیطی به دنبال داشته باشد.

خوشبختانه در دهه اخیر فعالیت های  قابل توجهی در زمینه توسعه تصفیه فاضلاب صورت گرفته است. در همین راستا و با توجه به جمعیت قابل ملاحظه شهرستان تبریز به عنوان مرکز استان آذربایجان شرقی و از آنجا که فاضلاب خروجی این تصفیه خانه در زمین های کشاورزی و … مورد استفاده قرار می گیرد لزوم احداث تصفیه خانه های با ظرفیت بالا و مجهز به منظور دستیابی به اهداف فوق انکارناپذیر است.

یکی از اهداف مهم طرح انتقال پساب از تصفیه‌خانه فاضلاب کلانشهر تبریز، استفاده از پساب تولیدی برای تأمین‌ بخش قابل توجهی از آب مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه است که با افتتاح آن سالانه میلیون ها متر مکعب از آب وارد این دریاچه خواهد شد . همچنین جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب با هدف سالم‌سازی محیط زیست شهری، افزایش سطح بهداشت عمومی، محیطی و منطقه‌ای، ممانعت از آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی و محیط زیست از محل فاضلاب‌های شهری، استفاده از کود آلی استاندارد تولید شده در کشاورزی منطقه و تامین ظرفیت تصفیه و انتقال بخش عمده فاضلاب جمع‌آوری شده سطح شهر تبریز از دیگر اهداف این طرح است.

این پروژه شامل اجرای مخزن به ظرفیت ۴۵۰۰۰ مترمکعب جهت تعادل و ایجاد شوک های هیدرولیکی در ابتدای طرح، کانال انحراف، حوضچه تقسیم جریان، شیرخانه خروجی، و نیز ساختمان های جانبی، ساختمان بهره برداری، محوطه و فضای سبز و … می باشد.

 
مشخصات پروژه:
طرح انتقال پساب از تصفیه خانه تبریز به پیکره آبی دریاچه ارومیه (مخزن ۴۵۰۰۰ مترمکعبی)
کارفرما: شرکت آب منطقه ای استان آذربایجانشرقی
مشاور: مهندسین مشاور آبران